הפיכת חדר לממ

הפיכת חדר לממ"ד – הצעדים הנדרשים

זה לא סוד שחדר ממ"ד או ממ"ק (מרחב מוגן קומתי) הוא תשתית נדרשת בכל מקום ברחבי הארץ. ברם, חקיקה לחוד ומציאות לחוד. בישראל – בתים רבים מאד שנבנו שנים רבות לפני הכלת חוקי המיגון, ולא כולם קרובים למקלט או לחדר מוגן קומתי כלשהם. במצב כזה חשוב מאד לעמוד בקשר עם חברת בניית ממ"דים אשר מוסמכת להפוך כל חדר שתרצו לממ"ד.

הגנה מאב"כ

ההגנה הראשונה שמתקינים בחדר המיועד להיות ממ"ד היא הגנת אב"כ. הפיכת חדר לממ"ד לא מושלמת בתור משימה בלי הגנה זו. היא נעשית על ידי חפירה ברצפה והטמנת רצפה מוגבהת מבטון מוגן שיספוג את האב"כ באמצעות חומר הגנה ייעודי. על הרצפה להיות גבוהה יותר ממה שהיא הייתה כשהחדר לא הוסמך כממ"ד.

דלת הדף וחלון עם לוחיות פלדה

אלו הן תשתיות הדגל של הממ"ד. הדלת נקראת "הדף" משום שהיא נהדפת החוצה ולא נטרקת עליכם כשאתם ספונים בחדר בעת חירום. זו דלת כבדה, בעלת מראה של דלת כניסה, אבל במקום מפתח פיזי יש נועל: אביזר ידני המשמש לנעילת הדלת באמצעות סיבוב או נצירה. בכך, אין סיטואציה שמישהו מאבד מפתח וניתן להיכנס לממ"ד מידית בכל מצב. אם הדלת נעולה, מזיזים את הנועל ולוחצים על הידית. החלון יכול להיות חלון פתיחה או הזזה. בקדמתו, זוג לוחיות פלדה שיש להשאיר סגורות בעת חירום, כשהזכוכית של החלון פתוחה ומונחת בצד בתוך החדר.

תשתית פלדה בתוך הקירות

השלב הבא הוא התקנת תשתית פלדה בתוך הקירות: לוחות פלדה עבים מאד שמבצעים את ההגנה הפיזית. אלו לוחות שפיקוד העורף מאשר באמצעות מבחני ריסוק הנערכים להם. במבחנים אלו נעשה פיצוץ חומרי נפץ שונים על חדר הדגמה, ועל הלוחות להישאר שלמים גם כשהבטון החיצוני מתרסק. כשמזמינים עבודה קבלנית כמו הפיכת חדר לממ"ד חשוב לוודא שכך החדר עומד להיבנות.

תשתית פנימית לקיר

תשתית פנימית כלשהי בתוך הקיר (מאחורי שכבת הפלדה כלפי חוץ ומלפניה כלפי פנים). היא יכולה להתבסס על כל חומר בניית קירות: בטון, עץ לביד, ועוד. אם אתם יודעים שעומדים להתבצע קידוחים בחדר (מדפים, מזגן וכד') מומלץ לבחור בבטון.

צביעה וריצוף מודרני

הפיכת חדר לממ"ד מסתיימת בהליך עיצובי על מנת לגרום לחדר שלכם להיראות במיטבו: צביעת הקירות והדלת בעיצוב המקובל עליכם, והטמעת ריצוף על פי טעמכם (למשל פרקט שניכר כמתאים לדידכם). בכך מושלמת הפיכת חדר לממ"ד בבית, ויש לכם איפה לשהות בעת חירום.

שתפו עם חברים :-)

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

תריסי עץ

תריסי עץ – כל היתרונות

מרבית האנשים בוחרים, מסיבות כאלה ואחרות, להשתמש בתריסי פלסטיק, בין אם זה במבנים פרטיים ובין אם זה במבנים אחרים. אך לצד תריסים מסוג זה, הרי

המשך קריאה »